3 Bin Yıllık Ağaçta 3 Nesil Hasat Yaptı

Milas Zeytin Hasat Şenlikleri kapsamında ilk olarak geçtiğimiz yıl dikkat çeken ve hasatından elde edilen 500 gr yağın 30 bin TL karşılığında şenlik programı yararına satılması ile katkı sunan Ata Ağacın bu yılki hasadı yine şenlik öncesi bu kez eğitim yararına yapıldı. Elde edilecek gelir eğitim kurumları ve öğrenciler yararına harcanacak.

Milas’ta geleneksel hale gelen 6. Milas Zeytin Hasat Şenliği öncesi ilk hasat tarihi Ata Ağacın meyveleriyle yapıldı. Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milâs İlçe Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas Tariş Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, Kazıklı Mahalle Muhtarı Faik Genişoğlu, Gürçamlar Mahalle Muhtarı Mustafa Er, ve Zeytin Dostu Derneği Yönetim Kurulu üyesi Atilla Totoş ve yönetim kurulu üyeleri ile Çomakdağ Kızılağaç köyü yöresel kıyafetli bayanların katılımıyla gerçekleşen tören adeta bahar havasında yapıldı.

Özenle toplanan zeytinler kasa ve sepetlere doldurulurken şenlik kapsamında görüntü ve fotoğraf çekimleri gerçekleştirildi.

Hasat döneminin başladığını söyleyen Kaymakam Eren Arslan, “çiftçimizin üreticimizin daha çok kazanç elde etmesini ve binlerce yıldır yaşayan bu kültürün sonsuza kadar devam etmesini arzu ediyoruz” dedi. Arslan konuşmasında, “2019-2020 hasat yılı başladı bölgemizde. Şuan da bulunduğumuz bahçede de yaklaşık yaşı 3000 yıldan daha fazla olduğu hesaplanmış olan, şuan bununla ilgili bilimsel makale yayınlanacak hazırlık aşamasında. Biz kendisine Ata Ağaç ismini verdik. 3000 yıldır bu topraklarda meyve veriyor. İnsanların sağlığa kavuşmasına hizmet ediyor. 3000 yıl bir tarih olarak çok uzun bir zaman dilimi. Şöyle bir düşünüldüğü zaman bilinen, yaşayan insan ırkının tanık olduğu nerede ise bütün büyük olayları yaşamış, görmüş ve hala ayakta olan ata ağacın önündeyiz. Bu ağaca neden ölmez ağaç dendiğinin canlı ispatı, dimdik ayakta. Geçen yılda meyvesini hasat etme şansını yakalamıştık. Şimdi de bölgemizin çiftçileriyle, sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla, muhtarlarımızla, halkımızla beraber bu mutluluğu yaşıyoruz.

Bu yıl bereketli ürün açısından da verimli bir yıl. İnşallah burada hasat aşamasından son ürünün paketlenme aşamasına kadar Milas’ın zeytinyağını en üst seviyede en kaliteli şekilde pazara sunup çiftçimizin üreticimizin daha çok kazanç elde etmesini ve binlerce yıldır yaşayan bu kültürün sonsuza kadar devam etmesini arzu ediyoruz” diyerek herkesi 2-3 Kasım 2019 tarihinde tertiplenecek olan Zeytin Hasat Şenliğine davet etti.

Geçtiğimiz yıl tanıtımı yapılan ve yaklaşık 3200 yaşında olduğu ifade edilen Ata Ağacın bahçe sahibi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Selçuk Aktürk ise yaptığı açıklamada çalışmalar hakkında bilgi verdi ve bu yıl “Ata Ağaç’ın” hasadından elde edilecek gelirin eğitim ve öğrenciler için harcanacağını müjdeledi.

Aktürk açıklamasında, “Ata ağacımızda geçen yılda hasadımızı gerçekleştirmiştik, bu yılda bir etkinlikle hasadımızı gerçekleştirdik. Bu ağacın önemi aslında şu bu yörede, Milas’ta bu ağaç gibi yetişkin son derece yaşlı ağaçlarımız var. O ağaçlarımızın n bir sembolü olarak biz ata ağacı insanlara tanıtma gayreti içerisindeyiz.

Bilimsel yöntemler ile son 1 yıl içinde bunun yaşını belirledik. Arkeolojik bulguların yaş tespitinde kullanılan bir yöntemle Ata Ağacın yaşı 3000 ila 3200 olarak belirlendi. Şuan da bilimsel makalesi yazıldı, Amerika’da bir dergide basıma gönderildi.

Bu yörede bilindiği gibi memecik türü zeytin çeşidi oldukça yaygın. Bizim araştırmalarımız neticesinde bu türün aslında bu yörede yöresel bir ismi var. Ancak bizim genetik anlamda yaptığımız araştırmalar hala devam eden çalışmalar neticesinde ilk ulaştığımız bilgiler şuan da Yunanistan’ın Dünyaya pazarladığı bir zeytin türü olduğu, onunla akrabalık gösterdiği yönünde bulgularımız var. Yunanistan’ın Girit adasında bu boyutta bir ağaç 3000-3500 yaşında olduğu söylenen bir ağaç her sene 30 bin 40 bin 50 bin ziyaretçi ağırlıyor, tek bir ağaç. Bizim Milas bölgesinde, bu bölgede bu ağaçlardan 120 civarında var. Bu ağaçları insanlara tanıtmak, bu yöreyi, ulu zeytin ağaçları turizm rotasına dönüştürme adına çalışmalar devam ediyor.

Geçen yıl ata ağacımızın fenolik bileşik 400-450 civarında oldukça yüksekti. Bu yıl yeni hasat ediyoruz değerleri ne olacak bilmiyoruz. Kimyasal parametrelerden öte, geçen sene zeytin hasat şenliğinde yarım litresi 30 bin TL gibi bir fiyata satılmış, bu etkinlikte değerlendirilmişti. Bu sen farklı düşüncemiz var Milâs yöresine kalıcı bir şeyler yapalım düşüncesiyle yola çıktık bazı sponsorlarla görüştük olumlu cevaplar aldık. 2-3 Kasımda Milas Zeytin Hasat şenliğinde bu ağacın gelirin tamamını Milâs yöresindeki okulların ihtiyacını gidermek üzere, çocukların eğitimine aktarılmak üzere bir çalışma yapıyoruz. Bunu Milas zeytin hasat şenliğinde de insanlara aktaracağız” ifadelerini kullandı.

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Atilla Totoş ise yaptığı açıklamada dünyanın yeni trendinin yürüyüş yolları olduğuna vurgu yaparak, “kurvaziyer turizmin dünyada ki topluma kazandırdığı para 28 Milyon dolar iken sadece bisiklet turları 40 milyon dolar bir ciroya sahip” dedi.

Atilla Totoş konuşamasında; “Zeytin Dostu Derneği Türkiye’deki kalite yolculuğunun tamamının alt yapısını kurgulayan ve birçok usta öğretici yetiştiren bir ekol, bir okul zeytin dostu derneği. Bizde bugün ata ağacın hasadında destek vermeye geldik. Türkiye’deki bütün zeytinle ilgili güzel işlerin yanında olduğumuz gibi burada da destek veriyoruz. Niye destek veriyoruz.

Bu bölge Muğla Milas Memecik ana vatanı ve çok ilginç bir coğrafya. Bundan 3 yıl önce 2016 yılında İsveç Doğa Tarihleri müzesinin başındaki Profesörün Avusturya Viyana Üniversitesindeki bir gençle yaptığı çalışmayla Dünyanın en eski zeytin kalıntısı 14 milyon yıllık bir polen fosili bulundu. Bu ağaç 3200 yıllık, 2800 yıllık bir borsa var Eskihisar Stratonikeia da. yani burası Zeytinin anavatanı denebilecek kadar rahat rahat söylenecek kadar kadim bir kültüre sahip. Bütün bunları kamuoyuna anlatan, bu ağacın tescilinde sahibine destek veren yol yön gösteren ve cesaretlendiren de zeytin dostu derneğinin ekibi. Dolayısıyla Türkiye gelecekte dünya da gurme kalite ve sağlık amaçlı ürünler yapan bir ülke haline gelecekse buda zeytin dostu sayesinde bunu da açık açık söylemek gerekiyor. Bu ekibin çalışmalarıyla şuan da özellikle Muğla büyük bir devinim içinde, sektör devinim içinde sektör değişiyor ve anıt ağaç gibi işaretleyici olan birçok değer dünya tarafından izleniyor. Ama en çok İtalyanlar tarafından izleniyor ve köşe yazılarında son 1 senedir şunu söylüyorlar, “Türkiye İtalya’nın tahtını sallıyor elinden gurme kalite ürün yapan ülke sıfatını alabilir. İtalyanlar olarak biz tedbir alalım.”

İşte biz bugün Ata Ağacın ekip olarak hasadına katılmamızın ana sebebi bu. Çok kıymetli bir ülkedeyiz büyük değerlerimiz var koruyup geliştirmemiz gerekiyor. Türk kamuoyunun da doğru zeytinyağını zeytin dostu derneğinin eğitimlerine gelerek öğrenebileceğinin bir kez daha söylemiş olalım.

Dünyada değişik amaçlı yürüyüş yolları var. Kanyonlarda, dağ başlarında ovalarda yürüyorlar ve ilginç coğrafi alanlarda yürüyorlar. Ve zeytin bütün dünyada gelişen bir trend, büyüyen bir trend ilgi odağı halinde. Bütün yağlar içinde zeytinyağı bambaşka bir unvana sahip artık. Dolayısıyla bu 120 ağacımızın bir güzergâh halinde belirtilmesiyle uzun süreli yürüyüşler yapılabilir bunun önemi ne biliyor musunuz? Her şey dâhil sisteminde şirket bütün parayı alır ve köylüye, o bölgedeki insana hiç bir şey bırakmaz. Yöreye hiçbir şey bırakmaz. Ama bu yürüyenler taşıyacakları yük bir tane pet şişe su 2 tane krakerdir. Karnını doyurmak için Restoran’a ihtiyaç duyar, yatmak için gecelemek için çadır bile olsa bir başkasının onu konaklatacağı yere ihtiyaç duyar. İşte bu açıdan bisiklet ve yürüyüş turizmi çok yüksek miktarda para bırakıyor. Daha somut söyleyecek olursak kurvaziyer turizmin dünyada ki topluma kazandırdığı para, o lüks turizmin topluma kazandırdığı para 28 Milyon dolar iken sadece bisiklet turları 40 milyon dolar bir ciroya sahip.” İfadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...