“Bodrum’un 100 Yılı” Belgeseline Büyük İlgi

Bodrum’daki Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında, Nebil Özgentürk imzalı “Bodrum’un 100 Yılı” belgeseli, Bodrum Herodot Kültür Merkezi’nde izleyici ile buluştu. STS Bodrum Okul Gemisi’nin Ege’den Karadeniz’e 100. Yılda Gazi’nin İzinde yolculuğunu ve “Kuruluş’la, Kurtuluş’la, Cumhuriyet’le” Bodrum’un tarihini anlatan belgesel, izleyenler tarafından büyük alkış topladı.

Belgesel gösterimine, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Gazeteci-Yazar-Yönetmen Nebil Özgentürk, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Ummahan Yurt, Emel Çakaloğlu, Tayfun Yılmaz, Bodrum Belediyesi meclis  üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Yaklaşık 1 saat süren belgesel, izleyenler tarafından ayakta alkışlandı. Gösterim sonrası Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile birlikte kısa bir söyleşi düzenleyen Özgentürk, belgesele gösterdikleri ilgiden dolayı katılan herkese teşekkür etti.

Aras: “Tarihe Not Düştük”

STS Bodrum Okul Gemisi’nin Bodrum’dan Samsun’a yaptığı kutlu yolculuğun proje mimarlarına teşekkür eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da konuşmasında şunları söyledi:

“Seçim öncesi arkadaşlarımızla konuştuğumuz zamanlarda, eğer seçilirsek 19 Mayıs’ta neler yapabiliriz diye düşünüyorduk. Çünkü 100.yıl çok önemli bir zaman dilimi bizler için. Bodrum’un Ata, bayrak ve vatan sevgisini çok iyi biliyoruz. Çok önemli bir iş yaparak Türkiye’de damga vurmamız lazımdı. STS Bodrum Okul Gemisi’ni Samsun’a gönderme fikri ortaya çıktı. Seçim sonrası, sağ olsun Meclis üyemiz Banu Özberk ve Başkan Yardımcımız Emel Çakaloğlu bu fikri unutmamışlar. Bu işin mimarları kendileridir. Geldiler dediler ki ‘başkanım biz bu gemiyi Samsun’a göndereceğiz.’ Kasaya baktık 5 kuruş para yok. Seçim ekonomisinden çıkmışız. İşin ciddi bir maliyeti var tabi. Arkadaşlarım sağ olsunlar bütçenin çoğunu sponsorlardan ayarlayarak, hep birlikte bu işi başardık. Bu süreçte onların engin vizyonları sayesinde Nebil Bey’e, Zülfü Livaneli’ye ulaştılar. Derken birdenbire iş tarihe bir not düşmeye, bir belgesele evrildi çok önemliydi. Hemen kabul ettik. Çünkü bu kadar güzel başlayan ve sonlanacak olan bir işin kesinlikle belgelenmesi gerekiyordu. Bunu da Türkiye’de en iyi yapan insan Nebil Özgentürk. Bizim şansımız da Nebil Bey oldu. Sağ olsun bugünlere geldik ve şimdi büyük bir gurur ve onurla gözlerimiz dolarak belgeseli izledik. Bu sadece bir yolculuktan çok, Bodrum’un 100 yıllık yolculuğuna dönüştü. Kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyorum.”

İşin manevi boyutunun çok fazla olduğunu anlatan Başkan Aras, “İzmir’de, Atamızın düşmanı denize döktüğü kordonda biz kahramanlar gibi karşılandık. Bizi burada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer de karşıladı. Sonra oradan Çanakkale, İstanbul. Yine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve değerli aydınlarımız Müjdat Gezen, Rutkay Aziz, Ataol Behramoğlu ve Zülfü Livaneli bizlere katıldı. Bizler için çok duygusal  bir yolculuktu.”diye konuştu.

Nebil Özgentürk de STS Bodrum Okul Gemisi’nin yolculuğunu çok özenli bir çalışma ile belgesele dönüştürmekten mutlu olduğunu ifade ederek bu süreçte yaşadıklarını şöyle anlattı:

“7 kişilik bir ekiple son gün gemiye girdik. O günden bugüne geldi. Ama açıkçası başkandan da izin alarak biz bunu gemi belgeselinden öteye çıkarmak istedik. Bu hem ülkenin 100 yılı olsun, hem Bodrum’un 100 yılı olsun diye. Bodrum’a çok güzel bir arşiv armağanı bıraktığımızı düşünüyorum. Ve daha da kapsamlısını yapmaya söz veriyorum.”

Nebil Özgentürk söyleşinin ardından yolculuğun ve belgeselin yapımında emeği geçenleri sahneye davet etti. Projenin mimarlarından olan Bodrum Belediye Meclis üyesi Banu Özberk yaptığı konuşmada projeye katkısı büyük olan ancak yurt dışında bulunduğu için belgesel gösterimine katılamayan ünlü sanatçı Zülfü Livaneli’ye teşekkür ederek “Bütün telaşın içinde 7 gün kala hadi gidiyoruz dedik. Son 3 gün kala bir mucize eseri bütçesi ayarlanabildi. 3 gün öncesi Nebil Bey’e biz bu işe start verebiliyoruz dediğimiz andı. Tüm duygularımızı yoğun bir şekilde yaşadığımız bir yolculuktu.  Geminin toplam yolculuğu gidiş dönüş 26 gün sürdü. Bodrum’a gelinceye kadar biz nefesimizi tutmuş bekliyorduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Programın ardından katılımcılarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...