Milas, Zeytin ve Zeytinyağıyla Şenlendi

Sahip olduğu 10 milyon civarında zeytin ağacı ve coğrafi işaret tescilli zeytinyağları ile Türkiye’nin önde gelen zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden birisi olan Muğla’nın Milas ilçesi 6. Zeytin Hasat Şenliğine ev sahipliği yapıyor. Zeytinin başkenti Milas’ta geleneksel hale gelen Zeytin Hasat Şenliğinin 6’ncısı bugün “Tane tane lezzet, damla damla sağlık” sloganıyla başladı. Şenliğe telefonla bağlanan Tarım ve Orman Dr. Bekir Pakdemirli bu yıl zeytin ve zeytinyağı kalitesinin daha da iyi olacağını söyledi. Kortej yürüyüşüyle başlayan ve Dr. Ender Saraç’ın zeytinyağıyla ilgili sunumuyla sona eren ilk gün programı dolu dolu geçti. Milas Kaymakamı Eren Arslan Türkiye’de yer alan zeytin ağaçlarının yaklaşık yüzde 10’unun Milas’ta aldığına dikkat çekti. Kaymakam Arslan, “El birliği, güç birliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz şenliğimiz ile çiftçilerimizde hasattan sıkıma, sıkımdan markalaşma ve pazar payının artırılmasına kadar bilinçlendirme ve farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu şenliğimizi eğlenmek için değil, üreticimizi, tüketicimizi bilinçlendirmek, üretim kalitesini artırmak ve markalaşma yolunda mesafe kaydetmeyi hedefliyoruz” dedi.
Şenliğe telefonla görüntülü olarak bağlanan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şenliğe katılmayı çok istediğini fakat yoğun programı nedeniyle katılamadığını belirterek şenlikteki vatandaşlara telefonla seslendi. Mikrofon aracılığı ile şenlik alanında bulunan katılımcılara hitap eden Bakan Pakdemirli, “Milas bizim için ayrı bir öneme sahip. 11 milyon zeytin ağacına sahip. Coğrafi işaret tescilli zeytinyağı ile özgün ve marka değeri olan bir ilçemiz. Muğla, Türkiye’de zeytin ağacı bakımından Aydın’ın ardından 2. sırada. Muğla’da bulunan 17 milyon zeytin ağacının yaklaşık 11 milyonu Milas’ta bulunuyor. Dolayısıyla Milas tam bir zeytin üssü. Zeytin bizim Egelilerin sırrıdır biliyorsunuz. Zeytin Milaslıların sağlığını ve çalışkanlığını temsil eder. Dolayısıyla ben Milas’a 6. Zeytin Hasat Şenliği’nde bereketler, güzellikler ve kolaylıklar diliyorum” dedi.
Muğla Valisi Esengül Civelek ise, şifa kaynağı olan zeytin ve zeytinyağının üretimine, pazarlanmasına, tanıtılmasına, markalaşmasına katkı sağlayacak, zeytinin önemi ve faydaları konusunda farkındalık oluşturacak olan 6. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin başarılı ve verimli geçmesi temennisinde bulundu. Yapılan konuşmaların ardından programa katılan Vali Civelek ve beraberinde bulunanlar, şenlik alanındaki stantları tek tek ziyaret etti. Daha sonra ise Milas’ın Ağaçlıhöyük mahallesine geçilerek burada zeytin hasadı yapılıp, toplanan zeytinler fabrikada sıkılarak zeytinyağına dönüştürüldü.
Şenliğe katılan Dr. Ender Saraç’ın şenlik alanındaki söyleşisi ise ilgiyle izlenildi.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...