Muğla’da İhracat Arttı İthalat Azaldı

TÜİK Ekim 2019 raporu ile Dış Ticaret İstatistikleri raporu yayımlandı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Muğla ilinde; İhracat yüzde 12,8 arttı, ithalat yüzde 35,7 azaldı. En fazla ihracat yapılan ülke Yunanistan olurken, en fazla ithalat yapılan ülke Moritanya oldu. En fazla ihracatı yapılan ürünler “Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar” olurken, En fazla ithalatı yapılan fasıl ise “Gıda sanayiinin kalıntı ve döküntüleri, hayvanlar için hazırlanmış kaba yemler” oldu.

İhracat Yüzde 12,8 Arttı, İthalat Yüzde 35,7 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2019 yılı Ekim ayında, 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 12,8 artarak 46 milyon 257 bin dolar, ithalat ise yüzde 35,7 azalarak 16 milyon 85 bin dolar olarak gerçekleşti.

Ekim ayında Muğla bu değerlerle Türkiye genelinde en fazla ihracatın gerçekleştiği 27. il olurken ithalatta ise 32. sırada yer aldı.

En Fazla İhracat Yapılan Ülke Yunanistan Oldu

Muğla’dan, 2019 yılı Ekim ayında en fazla ihracat yapılan ülke Yunanistan oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat 5 milyon 929 bin dolar olarak gerçekleşti. Yunanistan’ı sırasıyla 5 milyon 392 bin dolar ile Rusya Federasyonu ve 4 milyon 873 bin dolar ile ABD izledi.

En Fazla İthalat Yapılan Ülke Moritanya Oldu

Muğla’ya, 2019 yılı Ekim ayında en fazla ithalat Moritanya’dan yapıldı. Bu ülkeden yapılan ithalat 4 milyon 440 bin dolar olarak gerçekleşti. Moritanya’yısırasıyla 3 milyon 250 bin dolar ile Şili ve 2 milyon 906 bin dolar ile Norveç izledi.

En Fazla İhracatı Yapılan Fasıl “Balıklar, Kabuklu Hayvanlar, Yumuşakçalar Ve Suda Yaşayan Diğer Omurgasız Hayvanlar” Oldu

TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Ekim ayında Muğla’da fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi, “Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar” (29 milyon 180 bin dolar) oldu. Bu fasılı sırasıyla “Taş, alçı, çimento, amyant, mika veya benzeri maddelerden eşya” (5 milyon 653 bin dolar) ve “Tuz, kükürt, topraklar ve taşlar, alçılar, kireçler ve çimento” (3 milyon 510 bin dolar) fasılları izledi.

En Fazla İthalatı Yapılan Fasıl “Gıda Sanayiinin Kalıntı Ve Döküntüleri, Hayvanlar İçin Hazırlanmış Kaba Yemler” Oldu

Ekim ayında, Muğla’da ithalatı en yüksek fasıl, ‘‘Gıda sanayiinin kalıntı ve döküntüleri, hayvanlar için hazırlanmış kaba yemler” (6 milyon 82 bin dolar) oldu. Bu fasılı; “Hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar, yemeklik katı yağlar, hayvansal ve bitkisel mumlar” (5 milyon 943 bin dolar) ve “Gemiler ve suda yüzen taşıt ve araçlar” (882 bin dolar) fasılları izledi.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...