Saylak, Görevine Hızlı Başladı

HASAN TELLİ-Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Gıda ve Yem Şubesinde görevli Teknik Personeller ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığınca organize edilen ve 1 hafta boyunca sürecek olan “Ürün Bazlı” gıda denetimi programı kapsamında 2 işletmeyi denetledi. İşletme sahiplerinden bilgi alan Saylak, işletmedeki mevcut müşteriler ile de konuşarak; “Özellikle çocukların ve tüm halkın daha sağlıklı bir gıda tüketebilmeleri için denetimler yaptıklarını, bugünkü denetime de bizzat kendisinin de katıldığını” ifade ederek, işletmelerin mutfaktan imalathaneye kadar olan tüm bölümlerini denetledi.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü vatandaşların güvenilir gıda tüketebilmeleri, gıda kaynaklı yaşanabilecek zehirlenmelerin önüne geçilmesi amacıyla 13 ilçede katılım sağlayan yaklaşık 90 kişilik Gıda Kontrolör ekibi ile 1 hafta boyunca işletmelerde “Ürün Bazlı” gıda denetimi yapacak.

Muğla genelinde sektörler bazında belirlenen 11212 işletmede ilk olarak et işleme tesisleri ile denetimlere başlandı. Denetimler işletmelere haber vermeksizin gerçekleştirildi. Denetim esnasında ürünlerin saklama koşulları, son tüketim tarihi, etiket bilgilerinin doğruluğunun kontrolü; işletmelerin asgari, teknik ve hijyenik şartlarının uygunluğu gibi konular kontrol edilmekte ayrıca işletme yetkililerine mevzuat kapsamında bilgilendirme yapıldı. Risk teşkil edebilecek ürünlerden numune alınarak olumsuzluk saptanması durumunda yasal mevzuat çerçevesinde gerekli İdari Para Cezası uygulanacağı bildirildi.

2019 yılında bugüne kadar 20.554 denetim gerçekleştirilen Muğla İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında denetimlerin devam edeceği öğrenildi.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...