TPE Başkanı Asan; “Valiliklerde Coğrafi İşaret Koordinasyon Birimleri Kurulmalı”

HASAN TELLİ-Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas’ın coğrafi işaretli ürünlerine yönelik “Milas Ürünleri Coğrafi İşaretlerle değerine değer katıyor” başlığında bir toplantı düzenledi. MİTSO Salon’da düzenlenen toplantıya Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Habib Asan, UZZK Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, Gıda Mühendisi Dudu Gönül Tolun ve TARİŞ Kalite ve Arge Müdürü Meltem Zengin katıldı.

“Milas Aslında Çok Şanslı”

Açılışını MİTSO Başkanı Reşit Özer’in yaptığı toplantıda konuşan Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Habib Asan, Milas’ın üretim potansiyelinde yer alan ürünlerin katma değeri yüksek ürünler olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Milas’ta yetişin ürünler katma değeri yüksek ürünlerdir. Milas aslında çok şanslı. Tarihsel, iklimsel, kültürel anlamda. Ülke geneline baktığımızda 2 bin 500’ün üzerinde tescil edilecek coğrafi işaretlerimiz var. Son dönemde bu konuda bir farkındalık var. Sizlerde medyadan takip ediyorsunuzdur. Bölgeler arasında ilçeler arasında büyük bir yarış başladı. Bu çok güzel bir şey, 553 sayısına ulaştık.”

“Tescil Önemli, İşaretlerden Katma Değer Yaratmalıyız”

Ülke geneline coğrafi işaretlerle ilgili birçok etkinlik düzenlendiğine dikkat çeken Asan, “Önümüzdeki günlerde Ankara’da Ankara Ticaret Odasının düzenleyeceği 2. Uluslararası Coğrafi işaretler zirvesi gerçekleştirilecek. Toplantı öncesinde Muğla Ticaret Odası başkanımız farklı coğrafi işaretler konusundaki projelerini anlattı. Bütün bunlar geniş anlamda katma değer yaratan çalışmalardır. Coğrafi işaret tescili önemli ama bundan daha önemlisi bu coğrafi işaretlerden daha fazla katma değer nasıl yaratabiliriz? Ulusal ve uluslararası alanda marka değerini nasıl arttırabiliriz? Bunların çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda Milas ilçemiz başarılı bir ilçe” dedi.

“Ab Tescilli 3 Ürünümüz Var”

Milas Zeytin Yağlarının Avrupa Birliği komisyonlarında başvuru işlemlerinin devam ettiğini hatırlatan Asan, “AB komisyonundan tescil almış 3 ürünümüz var şu anda. Antep baklavası, Malatya Kayısısı ve Aydın inciri. 15 ürünümüzün de işlemleri devam ediyor. Bunlardan biride Milas Zeytin Yağı. Yine AB komisyonu ile birlikte yani bir proje çalışmamız var. Karşılıklı süreci hızlandırmak adına 15’e ilave 20 coğrafi işaret çalışmamız devam ediyor. Bunun kısa bir süre içerisinde 2020 içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz. Böylece AB içinde coğrafi işaretli ürün sayımız 40’lı rakamlara ulaşacak” diye konuştu.

“Mevzuat Değişikliği Sektörün İşini Kolaylaştırdı”

Coğrafi işaretlerle ilgili mevzuat değişikliğinin 2017 yılında yapıldığını ifade eden Asan, bu sayede birçok mevzuatın kolaylaştırıldığını belirtti. Asan açıklamasına şöyle devam etti: “Daha önceleri ilan ücretleri vardı bunlar kaldırıldı. Askı süresi kısaltıldı üç aya indirildi. Şu anda çok daha hızlı bir şekilde tescilleri yapabiliyoruz. En eksik kaldığımız ya da üzerinde en çok çalışmamız gereken, denetim konusu. Tescilli Coğrafi İşaretlerin denetiminin sağlıklı yapılması konusunda Orman ve Tarım Bakanlığı yetkili bakanlık. Ticaret Genel Müdürlüğü ile üretici birlikleri, odalar tarafından coğrafi işaretli ürünlerin üretiminin kayıt altında tutulması yapılmalı. Ne kadar nerede ne üretiliyor? Bunun bir şekilde takip edilebilmesi için bu denetim üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.”

“Üretilen Katma Değer Mevcut Potansiyele Göre Düşük”

Coğrafi işaretler ülkelerin kalkınmasında katma değeri yüksek ürünler grubuna girdiğini, Türkiye’nin  bu konuda çok büyük bir potansiyeli olduğunu dile getiren Asan, henüz üretilen katma değerin mevcut potansiyele göre düşük olduğunu vurguladı.

“Valiliklerde Coğrafi İşaret Kordinasyon Birimleri Kurulacak”

Coğrafi işaretler konusundaki gelişmelere de değinen Asan, “Coğrafi İşaretli ürünler için logo kulanımı kuralını getirdik. Şu anda büyük marketlerde satışları yapılan Coğrafi işaretli ürünlerin ambalajlarında bu logo ile coğrafi işaretli ürün olduğu görülebilmekte bu da tüketici için duyulan güveni artırmakta. Bakanlıklarımızla görüşüp illerde valilik bünyesinde Coğrafi İşaret koordinasyon birimlerinin kurulması yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Avrupa’da birçok örneği olan bir uygulamanın ülkemizde de hayata geçirilmesi için İçişleri Bakanlığımızla görüşüyoruz. Karayollarında il ve ilçelerin girişlerine oraya ait Coğrafi İşaretli ürünleri gösteren totemlerin konulması konusunda çalışıyoruz. MİTSO tarafından düzenlenen bu toplantının Milas’a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Toplantıya çok sayıda sektör temsilcisinin yanında sivil toplum kuruluşları ve üreticiler katıldı. MERKEZ BASIN

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...